Fremtidens analyseinstitut

Ipsos Danmark er en del af det internationale analyseinstitut Ipsos med kontorer i flere end 85 lande. Vi inviterer til en ny måde at tænke markedsanalysen på, hvor vi sætter forbrugeren, og ikke hyldevaren, i centrum. Valget af metoder og værktøjer bliver derimod defineret af udfordringen. Vi er drevet af, at lede efter flere svar end dem, du efterspørger. Og i særdeleshed efter de svar, som dine forbrugere ikke selv er i stand til at sætte ord på.

 

Vores mission er at være
Game Changers

 

 
wait-1052487_1920.jpg

Global styrke,
lokal forankring

Ipsos er verdens næststørste markedsanalyseinstitut inden for vores område. Fra kontoret i København servicerer vi i dag nogle af Danmarks største og mest ambitiøse virksomheder i mere end 50 lande.

Du vil opleve et dedikeret team med dybt kendskab til lokale forhold og med speciale i en række brancher. Det er din garanti for, at vi matcher din specifikke udfordring – uanset kompleksitet.

Som kunde i Ipsos har du adgang til styrken i vores globale netværk. Vi bygger den relevante infrastruktur til vores kontorer i 85+ lande og 16.000 dedikerede specialister i markedsanalyse. Globalt gennemfører vi over 70 millioner årlige interviews. Og omsætter for 1.6 milliarder Euro.

shoes-1246691.jpg

Danmarks mest innovative

Ipsos er både i 2015, 2016 og 2017 kåret som Danmarks mest innovative, internationale analyseinstitut ifølge GRIT rapporten (GreenBook Research Industry Trends).

Ifølge GRIT analysen trækker de mest innovative analysevirksomheder fra de andre på grund af avancerede metoder og teknologiske værktøjer. At være teknologisk foran er med andre ord afgørende for dagens markedsanalyse.

HOT research udvider rammen med mere intuitive og emotionelle data fra fx Social Business Intelligence og Neuroscience. Ny teknologi flytter også de fysiske grænser for, hvor meget data vi kan trække på, når vi tilpasser analysen til dit marked eller dit brand.

Ipsos internationale forsknings- og udviklingscentre er med til at sikre, at vi bliver ved med at være blandt de mest innovative i verden. Og takket være styrken i det danske kontor, får du fuldt udbytte af mulighederne.

close-up-1866841.jpg

Vi vil tættere på..

Ipsos er den eneste af de store analysevirksomheder, der stadig er ejet af markedsanalytikere. Vi brænder for at komme tættere på. Tættere på at forstå moderne forbrugere og blive en del af deres levede liv.

Du vil opleve, at vi arbejder med en holistisk forbrugerforståelse. Fremtidens vindervirksomheder formår at få rigtige mennesker til at føle sig forbundet til sig. Pointen er, at det gør de ikke fordi I beder dem om det. Men tværtimod først, når I gør jeg fortjent til det.

Hos Ipsos er vi drevet af at komme bagom både hvad forbrugerne siger, og hvad de gør. Derfor foreslår vi også ofte en kombination af de nye ”varme” analysemetoder og de mere traditionelle ”kolde”. Vi kalder det HOT & COLD. Sammen skaber vi forbindelserne og gør data til strategisk viden for jer. Det giver både stor forståelseskraft og stor forklaringskraft.

 

sådan arbejder vi

 

vores team

Ledelse

Allan Bugge
Head of Research Management & Execution
T: +45 3319 3903
allan.bugge@ipsos.com

Maria Pierrou
Senior Director, Head of Strategic Innovation & P2P
T: +45 3319 3919
maria.pierrou@ipsos.com

Asger Colmorn Mortensen
Head of Understanding Unlimited
T: +45 3319 3949
asger.mortensen@ipsos.com

 

 

Jacob Behrend
Finance Manager
T: +45 3319 3900
Jacob.Behrend@ipsos.com

Klaus Friis Mikkelsen
Country Manager
T: +45 3319 3999
klaus.mikkelsen@ipsos.com

Healthcare

Henrik Rasmussen
Head of Healthcare
T: +45 3319 3912
henrik.rasmussen@ipsos.com

 
 

Det kvalitative team

Kevin Lopes
Research Assistant
T: +45 3311 3900
kevin.lopes@ipsos.com

Sigga-Dora Halldorsdottir
Senior Project Manager
T: +45 3319 3922
siggadora.hall@ipsos.com

Mathilde Jakobsen
Project Manager
T: +45 3319 3900
Mathilde.Jakobsen@ipsos.com

Stefan Papadakis
Intern
T: +45 3319 3900
Stefan.Papadakis@ipsos.com

Nynne Bomholt Gravesen
Insight Consultant
T: +45 3319 3907
nynne.gravesen@ipsos.com

Søren Esben Hansen
Associate Director
T: +45 3319 3931
Soren.Hansen@ipsos.com

Pernille Mosbech
Research Assistant
T: +45 3319 3900
Pernille.mosbech@ipsos.com

Ursula Glissman
Insight Consultant  
T: +45 3319 3943
U.Plasson-Glismann@ipsos.com

Det kvantitative team

Anders Buur Hansen
Director, Brand Strategy & Business Growth
T: +45 3319 3933
Anders.hansen@ipsos.com

Audrey Dupire
Project Manager
T: +45 3319 3920
audrey.dupire@ipsos.com

Emmanouela Costopoulou
Team Leader, Research Management & Execution
T: +45 3319 3908
Emmanouela.Costopoulou@ipsos.com

Lea W. Fuglsang
Research Executive
T: +45 3319 3929
Lea.fuglsang@ipsos.com


Maxim Rauwald
Data Analyst
T: +45 3319 3900
Maxim.Rauwald@ipsos.com

Peter Deacon
Automation & Data Viz Team Manager
T: +45 3319 3946
Peter.Deacon@ipsos.com

Stine Hansen
Research Executive
T: +45 3319 3948
Stine.hansen@ipsos.com


Theresa Wiedemann
Research Assistant
T: +45 3319 3900
Theresa.Wiedemann@ipsos.com


 

Andreas Ishøy
Senior Insight Consultant
T: +45 3319 3917
Andreas.Ishoy@ipsos.com 


Charlotte Davidsen
Insight Assistant
T: +45 3319 3900
Charlotte.Davidsen@ipsos.com

Gamze Öztürk
Senior Research Executive
T: +45 3319 3925
Gamze.Ozturk@ipsos.com



Luisa Chachamovitz
Data Scientist

T: +45 3319 3900
Luisa.Chachamovitz@ipsos.com 


Mia Karlshøj Johansen
Senior Research Executive
T: +45 3319 3900
Mia.Johansen@ipsos.com

Rikke Holme
Senior Research Executive

T: +45 3319 3951
Rikke.Holme@ipsos.com 


Susan Jensen
Research Assistant
T: +45 3319 3900

Susan.Jensen@ipsos.com


Thomas Vindum
Senior Technical Project Manager
T: +45 3319 3901
thomas.vindum@ipsos.com

 

Arthur Allegret
Junior Research Executive
T: +45 3319 3900
Arthur.Allegret@ipsos.com


Egill Strange
Research Executive
T: +45 3319 3923
Egill.Strange@ipsos.com

Jens Dupont
Senior Insight Consultant
T: +45 3319 3924
Jens.Dupont@ipsos.com



Marc Rathjen
Associate Director
T: +45 3319 3918
marc.rathjen@ipsos.com 


Nicolai Joachim Christensen
Research Assistant
T: +45 3319 3900
Nicolai.Christensen@ipsos.com

Rikke Nielsen
Research Executive
T: +45 3319 3945
Rikke.Nielsen@ipsos.com 


Susan Kuo
Team Leader, Research Management & Execution  
T: +45 3319 3902
Susan.Kuo@ipsos.com

Xiaoshi Tang
Research Assistant
T: +45 3319 3900

Xiaoshi.Tang@ipsos.com

Atanas Atanasov
Technical Project Manager
T: +45 3319 3900
atanas.atanasov@ipsos.com


Elin Tabitha Hansen
Senior Research Executive
T: +45 3319 3935
Elin.Hansen@ipsos.com

Jesper Olsen
Senior Director, Insights & Activation

T: +45 3319 3959
Jesper.Olsen@ipsos.com


Martin S. Poulsen
Team Leader, Research Management & Execution
T: +45 3319 3914
martin.poulsen@ipsos.com

Nikolai Stormbrik
Research Assistant
T: +45 3319 3900
Nikolai.Stormbrik@ipsos.com

Sara Dias De Sousa
Research Assistant
T: +45 3319 3900
Sara.Sousa@ipsos.com


Søren Bertram Andreasen
Director, Strategic Pricing & Segmentation
T: +45 3319 3904
soren.andreasen@ipsos.com

 

 

 

 

Administration

Dorte Nipgaard Rolvung
Office Manager
T: +45 3319 3910
Dorte.Rolvung@ipsos.com

Line Lindegaard
Finance Assistant
T: +45 3319 3906
line.lindegaard@ipsos.com

Emilia Hauge Nielsen
Office Assistant
T: +45 3319 3900
Emilia.Hauge@ipsos.com 

Nicoline Djernæs
Communications Consultant

T: +45 3319 3900
nicoline.djernaes@ipsos.com

Jeanette Støvlbæk
HR Manager
T: +45 3319 3915
jeanette.Stoevlbaek@ipsos.com

Rasmus Jakobsen
IT Support
T: +45 3319 3900
Rasmus.Jakobsen@ipsos.com

 

June Worm
Office Assistant
T: +45 3319 3909
june.worm@ipsos.com