Fremtidens analysebureau

Ipsos Danmark er en del af det internationale analysebureau Ipsos med kontorer i mere end 85 lande. Vi inviterer til en ny måde at tænke markedsanalysen på, hvor vi sætter forbrugeren, og ikke hyldevaren, i centrum. Valget af metoder og værktøjer bliver derimod defineret af udfordringen. Vi er drevet af, at lede efter flere svar end dem, du efterspørger. Og i særdeleshed efter de svar, som dine forbrugere ikke selv er i stand til at sætte ord på.

 

Vores mission er at være
Game Changers

 

 
earth-11595_1920.jpg

Global styrke,
lokal forankring

Ipsos er verdens næststørste markedsanalyseinstitut inden for vores område. Fra kontoret i København servicerer vi i dag nogle af Danmarks største og mest ambitiøse virksomheder i mere end 50 lande.

Du vil opleve et dedikeret team med dybt kendskab til lokale forhold og med speciale i en række brancher. Det er din garanti for, at vi matcher din specifikke udfordring – uanset kompleksitet.

Som kunde i Ipsos har du adgang til styrken i vores globale netværk. Vi bygger den relevante infrastruktur til vores kontorer i 85+ lande og 16.000 dedikerede specialister i markedsanalyse. Globalt gennemfører vi over 70 millioner årlige interviews. Og omsætter for 1.6 milliarder Euro.

StockSnap_innovation_flying.jpg

Danmarks mest innovative

Ipsos er både i 2015, 2016 og 2017 kåret som Danmarks mest innovative, internationale analyseinstitut ifølge GRIT rapporten (GreenBook Research Industry Trends).

Ifølge GRIT analysen trækker de mest innovative analysevirksomheder fra de andre på grund af avancerede metoder og teknologiske værktøjer. At være teknologisk foran er med andre ord afgørende for dagens markedsanalyse.

HOT research udvider rammen med mere intuitive og emotionelle data fra fx Social Business Intelligence og Neuroscience. Ny teknologi flytter også de fysiske grænser for, hvor meget data vi kan trække på, når vi tilpasser analysen til dit marked eller dit brand.

Ipsos internationale forsknings- og udviklingscentre er med til at sikre, at vi bliver ved med at være blandt de mest innovative i verden. Og takket være styrken i det danske kontor, får du fuldt udbytte af mulighederne.

jose-a-thompson-206102-unsplash.jpg

Vi vil tættere på..

Ipsos er den eneste af de store analysevirksomheder, der stadig er ejet af markedsanalytikere. Vi brænder for at komme tættere på. Tættere på at forstå moderne forbrugere og blive en del af deres levede liv.

Du vil opleve, at vi arbejder med en holistisk forbrugerforståelse. Fremtidens vindervirksomheder formår at få rigtige mennesker til at føle sig forbundet til sig. Pointen er, at det gør de ikke fordi I beder dem om det. Men tværtimod først, når I gør jeg fortjent til det.

Hos Ipsos er vi drevet af at komme bagom både hvad forbrugerne siger, og hvad de gør. Derfor foreslår vi også ofte en kombination af de nye ”varme” analysemetoder og de mere traditionelle ”kolde”. Vi kalder det HOT & COLD. Sammen skaber vi forbindelserne og gør data til strategisk viden for jer. Det giver både stor forståelseskraft og stor forklaringskraft.

 

sådan arbejder vi

 

vores team

Ledelse

Allan.jpg

Allan Bugge
Chief Operating Officer
Tlf.: +45 3319 3903
E-mail: Allan.Bugge@ipsos.com

Klaus.jpg

Klaus Mikkelsen
Country Manager
Tlf.: +45 3319 3999
E-mail: Klaus.Mikkelsen@ipsos.com

Asger.jpg

Asger Mortensen
Head of Understanding Unlimited
Tlf.: +45 3319 3949
E-mail: Asger.Mortensen@ipsos.com

Maria.jpg

Maria Pierrou
Head of Innovation
Tlf.: +45 3319 3919
E-mail: Maria.Pierrou@ipsos.com

Jacob.jpg

Jacob Behrend
Finance Manager
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Jacob.Behrend@ipsos.com

 

Healthcare

Henrik.jpg

Henrik Rasmussen
Senior Client Director
Tlf.: +45 3319 3912
E-mail: Henrik.Rasmussen@ipsos.com

Søren H.jpg

Søren Esben Hansen
Head of Healthcare
Tlf.: +45 3319 3931
E-mail: Soren.Hansen@ipsos.com

 

Det kvalitative team

Er straks tilbage.blå.jpg

Julie Fjeldsted
Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Julie.Fjeldsted@ipsos.com

Nynne.jpg

Nynne Bomholt Gravesen
Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3907
E-mail: Nynne.Gravesen@ipsos.com

Stefan.jpg

Stefan Papadakis
Junior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Stefan.Papadakis@ipsos.com

Kevin.jpg

Kevin Lopes
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Kevin.Lopes@ipsos.com

Pernille.jpg

Pernille Mosbech
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Pernille.Mosbech@ipsos.com

Ursula.jpg

Ursula Plasson-Glismann
Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3943
E-mail: U.Plasson-Glismann@ipsos.com

Mathilde.jpg

Mathilde Jakobsen
Project Manager
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Mathilde.Jakobsen@ipsos.com

Sigga-Dora.jpg

Sigga-Dora Halldorsdottir
Senior Project Manager
Tlf.: +45 3319 3922
E-mail: Siggadora.Hall@ipsos.com

Det kvantitative team

Anders.jpg

Anders Buur Hansen
Client Director
Tlf.: +45 3319 3933
E-mail: Anders.Hansen@ipsos.com

Atanas.jpg

Atanas Atanasov
Technical Project Manager
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Atanas.Atanasov@ipsos.com

Egill.jpg

Egill Strange
Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3923
E-mail: Egill.Strange@ipsos.com

Er straks tilbage.grøn..jpg

Gamze Öztürk
Senior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3925
E-mail: Gamze.Ozturk@ipsos.com

Jesper.jpg

Jesper Olsen
Senior Client Director
Tlf.: +45 3319 3959
E-mail: Jesper.Olsen@ipsos.com

Marc.jpg

Marc Rathjen
Associate Director
Tlf.: +45 3319 3918
E-mail: Marc.Rathjen@ipsos.com

Mia.jpg

Mia Karlshøj Johansen
Senior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Mia.Johansen@ipsos.com

Peter.jpg

Peter Deacon
Automation & Data Viz Team Manager
Tlf.: +45 3319 3946
E-mail: Peter.Deacon@ipsos.com

Er straks tilbage.grøn..jpg

Sara Dias De Sousa
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Sara.Sousa@ipsos.com

Susan Kuo.jpg

Susan Kuo
Head of Brand Health Tracking
Tlf.: +45 3319 3902
E-mail: Susan.Kuo@ipsos.com

Xiaoshi.jpg

Xiaoshi Tang
Junior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Xiaoshi.Tang@ipsos.com

Andreas.jpg

Andreas Ishøy
Senior Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3917
E-mail: Andreas.Ishoy@ipsos.com

Er straks tilbage.grøn..jpg

Audrey Dupire
Project Manager
Tlf.: +45 3319 3920
E-mail: Audrey.Dupire@ipsos.com

Elin.jpg

Elin Tabitha Hansen
Senior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3935
E-mail: Elin.Hansen@ipsos.com

Er straks tilbage.blå.jpg

Jacob Berglund
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Jacob.Berglund@ipsos.com

Lea.jpg

Lea W. Fuglsang
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3929
E-mail: Lea.Fuglsang@ipsos.com

Martin.jpg

Martin S. Poulsen
Team Leader, Research Mgmt & Execution
Tlf.: +45 3319 3914
E-mail: Martin.Poulsen@ipsos.com

Nicolai.jpg

Nicolai Joachim Christensen
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Nicolai.Christensen@ipsos.com

Rikke Holme.jpg

Rikke Holme
Senior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3951
E-mail: Rikke.Holme@ipsos.com

Stine.jpg

Stine Hansen
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3948
E-mail: Stine.Hansen@ipsos.com

Søren Bertram.jpg

Søren Bertram Andreasen
Head of Market Strategy & Understanding
Tlf.: +45 3319 3904
E-mail: Soren.Andreasen@ipsos.com

Arthur.jpg

Arthur Allegret
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Arthur.Allegret@ipsos.com

Charlotte.jpg

Charlotte Davidsen
Junior Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Charlotte.Davidsen@ipsos.com

Emmanouela.jpg

Emmanouela Costopoulou
Team Leader, Research Mgmt & Execution
Tlf.: +45 3319 3908
E: Emmanouela.Costopoulou@ipsos.com

Jens.jpg

Jens Dupont
Senior Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3924
E-mail: Jens.Dupont@ipsos.com

Er straks tilbage.grøn..jpg

Line Haugaard
Client Director
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Line.Haugaard@ipsos.com

Maxim.jpg

Maxim Rauwald
Data Analyst
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Maxim.Rauwald@ipsos.com

Er straks tilbage.blå.jpg

Nikolai Stormbrik
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Nikolai.Stormbrik@ipsos.com

Rikke Nielsen.jpg

Rikke Nielsen
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3945
E-mail: Rikke.Nielsen@ipsos.com

Er straks tilbage.blå.jpg

Susan Jensen
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Susan.Jensen@ipsos.com

Thomas.jpg

Thomas Vindum
Senior Technical Project Manager
Tlf.: +45 3319 3901
E-mail: Thomas.Vindum@ipsos.com

Administration

Dorte.jpg

Dorte Nipgaard Rolvung
Office Manager
Tlf.: +45 3319 3910
E-mail: Dorte.Rolvung@ipsos.com

Er straks tilbage.grøn..jpg

Lis Jalloh
Office Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Lis.Jalloh@ipsos.com

Jeanette.jpg

Jeanette Støvlbæk
HR Manager
Tlf.: +45 3319 3915
E-mail: Jeanette.Stoevlbaek@ipsos.com

Nicoline.jpg

Nicoline Djernæs
Communications Consultant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Nicoline.Djernaes@ipsos.com

Line.jpg

Line Lindegaard
Finance Assistant
Tlf.: +45 3319 3906
E-mail: Line.Lindegaard@ipsos.com

Rasmus.jpg

Rasmus Jakobsen
IT Support
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Rasmus.Jakobsen@ipsos.com