Fremtidens analyseinstitut

Ipsos Danmark er en del af det internationale analyseinstitut Ipsos med kontorer i mere end 85 lande. Vi inviterer til en ny måde at tænke markedsanalysen på, hvor vi sætter forbrugeren, og ikke hyldevaren, i centrum. Valget af metoder og værktøjer bliver derimod defineret af udfordringen. Vi er drevet af, at lede efter flere svar end dem, du efterspørger. Og i særdeleshed efter de svar, som dine forbrugere ikke selv er i stand til at sætte ord på.

 

Vores mission er at være
Game Changers

 

 
wait-1052487_1920.jpg

Global styrke,
lokal forankring

Ipsos er verdens næststørste markedsanalyseinstitut inden for vores område. Fra kontoret i København servicerer vi i dag nogle af Danmarks største og mest ambitiøse virksomheder i mere end 50 lande.

Du vil opleve et dedikeret team med dybt kendskab til lokale forhold og med speciale i en række brancher. Det er din garanti for, at vi matcher din specifikke udfordring – uanset kompleksitet.

Som kunde i Ipsos har du adgang til styrken i vores globale netværk. Vi bygger den relevante infrastruktur til vores kontorer i 85+ lande og 16.000 dedikerede specialister i markedsanalyse. Globalt gennemfører vi over 70 millioner årlige interviews. Og omsætter for 1.6 milliarder Euro.

shoes-1246691.jpg

Danmarks mest innovative

Ipsos er både i 2015, 2016 og 2017 kåret som Danmarks mest innovative, internationale analyseinstitut ifølge GRIT rapporten (GreenBook Research Industry Trends).

Ifølge GRIT analysen trækker de mest innovative analysevirksomheder fra de andre på grund af avancerede metoder og teknologiske værktøjer. At være teknologisk foran er med andre ord afgørende for dagens markedsanalyse.

HOT research udvider rammen med mere intuitive og emotionelle data fra fx Social Business Intelligence og Neuroscience. Ny teknologi flytter også de fysiske grænser for, hvor meget data vi kan trække på, når vi tilpasser analysen til dit marked eller dit brand.

Ipsos internationale forsknings- og udviklingscentre er med til at sikre, at vi bliver ved med at være blandt de mest innovative i verden. Og takket være styrken i det danske kontor, får du fuldt udbytte af mulighederne.

close-up-1866841.jpg

Vi vil tættere på..

Ipsos er den eneste af de store analysevirksomheder, der stadig er ejet af markedsanalytikere. Vi brænder for at komme tættere på. Tættere på at forstå moderne forbrugere og blive en del af deres levede liv.

Du vil opleve, at vi arbejder med en holistisk forbrugerforståelse. Fremtidens vindervirksomheder formår at få rigtige mennesker til at føle sig forbundet til sig. Pointen er, at det gør de ikke fordi I beder dem om det. Men tværtimod først, når I gør jeg fortjent til det.

Hos Ipsos er vi drevet af at komme bagom både hvad forbrugerne siger, og hvad de gør. Derfor foreslår vi også ofte en kombination af de nye ”varme” analysemetoder og de mere traditionelle ”kolde”. Vi kalder det HOT & COLD. Sammen skaber vi forbindelserne og gør data til strategisk viden for jer. Det giver både stor forståelseskraft og stor forklaringskraft.

 

sådan arbejder vi

 

vores team

Ledelse

Allan Bugge
Head of Research Management & Execution
Tlf.: +45 3319 3903
E-mail: Allan.Bugge@ipsos.com

Klaus Mikkelsen
Country Manager
Tlf.: +45 3319 3999
E-mail: Klaus.Mikkelsen@ipsos.com

Asger Mortensen
Head of Understanding Unlimited
Tlf.: +45 3319 3949
E-mail: Asger.Mortensen@ipsos.com

Maria Pierrou
Head of Strategic Innovation & P2P
Tlf.: +45 3319 3919
E-mail: Maria.Pierrou@ipsos.com

Jacob Behrend
Finance Manager
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Jacob.Behrend@ipsos.com

 

Healthcare

Henrik Rasmussen
Head of Healthcare
Tlf.: +45 3319 3912
E-mail: Henrik.Rasmussen@ipsos.com

 
 

Det kvalitative team

Kevin Lopes
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Kevin.Lopes@ipsos.com

Pernille Mosbech
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Pernille.Mosbech@ipsos.com

Søren Esben Hansen
Associate Director
Tlf.: +45 3319 3931
E-mail: Soren.Hansen@ipsos.com

Mathilde Jakobsen
Project Manager
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Mathilde.Jakobsen@ipsos.com

Sigga-Dora Halldorsdottir
Senior Project Manager
Tlf.: +45 3319 3922
E-mail: Siggadora.Hall@ipsos.com

Ursula Plasson-Glismann
Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3943
E-mail: U.Plasson-Glismann@ipsos.com

Nynne Bomholt Gravesen
Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3907
E-mail: Nynne.Gravesen@ipsos.com

Stefan Papadakis
Intern
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Stefan.Papadakis@ipsos.com

Det kvantitative team

Anders Buur Hansen
Director, Brand Strategy & Business Growth
Tlf.: +45 3319 3933
E-mail: Anders.Hansen@ipsos.com

Atanas Atanasov
Technical Project Manager
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Atanas.Atanasov@ipsos.com

Egill Strange
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3923
E-mail: Egill.Strange@ipsos.com

Gamze Öztürk
Senior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3925
E-mail: Gamze.Ozturk@ipsos.com

Jesper Olsen
Senior Director, Insights & Activation
Tlf.: +45 3319 3959
E-mail: Jesper.Olsen@ipsos.com

Marc Rathjen
Associate Director
Tlf.: +45 3319 3918
E-mail: Marc.Rathjen@ipsos.com

Mia Karlshøj Johansen
Senior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Mia.Johansen@ipsos.com

Peter Deacon
Automation & Data Viz Team Manager
Tlf.: +45 3319 3946
E-mail: Peter.Deacon@ipsos.com

Sara Dias De Sousa
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Sara.Sousa@ipsos.com

Susan Kuo
Team Leader, Research Mgmt & Execution
Tlf.: +45 3319 3902
E-mail: Susan.Kuo@ipsos.com

Thomas Vindum
Senior Technical Project Manager
Tlf.: +45 3319 3901
E-mail: Thomas.Vindum@ipsos.com

Andreas Ishøy
Senior Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3917
E-mail: Andreas.Ishoy@ipsos.com

Audrey Dupire
Project Manager
Tlf.: +45 3319 3920
E-mail: Audrey.Dupire@ipsos.com

Elin Tabitha Hansen
Senior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3935
E-mail: Elin.Hansen@ipsos.com

Jacob Berglund
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Jacob.Berglund@ipsos.com

Lea W. Fuglsang
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3929
E-mail: Lea.Fuglsang@ipsos.com

Martin S. Poulsen
Team Leader, Research Mgmt & Execution
Tlf.: +45 3319 3914
E-mail: Martin.Poulsen@ipsos.com

Nicolai Joachim Christensen
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Nicolai.Christensen@ipsos.com

Rikke Holme
Senior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3951
E-mail: Rikke.Holme@ipsos.com

Stine Hansen
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3948
E-mail: Stine.Hansen@ipsos.com

Søren Bertram Andreasen
Director, Strategic Pricing & Segmentation
Tlf.: +45 3319 3904
E-mail: Soren.Andreasen@ipsos.com

Xiaoshi Tang
Junior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Xiaoshi.Tang@ipsos.com

Arthur Allegret
Junior Research Executive
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Arthur.Allegret@ipsos.com

Charlotte Davidsen
Insight Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Charlotte.Davidsen@ipsos.com

Emmanouela Costopoulou
Team Leader, Research Mgmt & Execution
Tlf.: +45 3319 3908
E: Emmanouela.Costopoulou@ipsos.com

Jens Dupont
Senior Insight Consultant
Tlf.: +45 3319 3924
E-mail: Jens.Dupont@ipsos.com

Luisa Chachamovitz
Data Scientist
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Luisa.Chachamovitz@ipsos.com

Maxim Rauwald
Data Analyst
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Maxim.Rauwald@ipsos.com

Nikolai Stormbrik
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Nikolai.Stormbrik@ipsos.com

Rikke Nielsen
Research Executive
Tlf.: +45 3319 3945
E-mail: Rikke.Nielsen@ipsos.com

Susan Jensen
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Susan.Jensen@ipsos.com

Theresa Wiedmann
Research Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Theresa.Wiedmann@ipsos.com

 

Administration

Dorte Nipgaard Rolvung
Office Manager
Tlf.: +45 3319 3910
E-mail: Dorte.Rolvung@ipsos.com

Line Lindegaard
Finance Assistant
Tlf.: +45 3319 3906
E-mail: Line.Lindegaard@ipsos.com

Emilia Hauge Nielsen
Office Assistant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Emilia.Hauge@ipsos.com

Nicoline Djernæs
Communications Consultant
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Nicoline.Djernaes@ipsos.com

Jeanette Støvlbæk
HR Manager
Tlf.: +45 3319 3915
E-mail: Jeanette.Stoevlbaek@ipsos.com

Rasmus Jakobsen
IT Support
Tlf.: +45 3319 3900
E-mail: Rasmus.Jakobsen@ipsos.com